Cechy, którymi powinny wyróżniać się dobre nożyce do cięcia blachy

wyginanie blachy

Jeżeli ciągle zadajesz sobie pytanie jakie nożyce do blachy kupić, dzisiejszy artykuł powinien sprawić, że w końcu podejmiesz męską decyzję. Chcemy bowiem przedstawić w nim najważniejsze cechy, które bierze się pod uwagę, jeśli kupuje się wspomniany produkt. Przeczytaj zatem uważnie to, co mamy do powiedzenia, a raz na zawsze rozwiążesz problem doboru odpowiednich nożyc. Nie przedłużając – zaczynamy nasz wykład.

Typ już znasz, przyszedł czas na cechy

Zazwyczaj wybierając ręczne nożyce do blachy osoba, która udaje się do sklepu zna rodzaje dostępne na rynku. Jeśli nie znasz podziału, zachęcamy Cię do zapoznania się z naszymi poprzednimi artykułami, w których szczegółowo opisaliśmy podział tego rodzaju produktów.

Dziś chcemy skupić się na konkretnych parametrach technicznych, które pozwolą wybrać produkt, będący przydatnym przez długi czas. Na co zatem zwrócić uwagę?

Pierwszym, bardzo istotnym parametrem, jest z pewnością twardość ostrza. Najlepiej kupić nożyce, których twardość wynosi 65 HRC. Obecnie jest to najtwardsze ostrze dostępne na rynku. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ ogromna ilość nożyc tworzone jest z bardziej miękkiej stali specjalnej. Jak można się spodziewać, na pierwszy rzut oka różnica nie jest widoczna, jednak kiedy zaczniemy ciąć, od razu ją zauważymy. Szczególnie, jeśli będziemy robić to często. Wówczas nożyce o mniejszej twardości po prostu się stępią.

Skoro o ostrzu mowa, nie można zapominać o jego krawędziach. Tutaj macie do wyboru dwie opcje – gładką, która daje idealną linię cięcia, jednak trzeba mieć nie lada wprawę, aby blacha nie wysuwała się spod nożyc, lub ząbkowana – te nożyce są łatwiejsze w obsłudze, przez co zalecane są nowicjuszom, jednak krawędź cienkiego materiału nie jest gładka a postrzępiona.

Pamiętajcie również o tym, aby sprawdzić, jak skonstruowane są nożyce. Te, w których zamontowano ostrza na specjalnych przegubach będą doskonałym wyborem, ponieważ podczas ciecia odginają przeciętą blachę, co nie przeszkadza w dalszym jej cięciu. Sprawdzą się zatem doskonale tam, gdzie musimy przeciąć naprawdę duży kawałek.

Author: Waron

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *